gk logo

Що треба знати про СНІД

СНІД щороку забирає життя мільйонів людей. Хворобу викликає вірус імунодефіциту людини.

Інфікованих людей називають ВІЛ-позитивними. І лише кінцева стадія хвороби має визначення СНІД – синдром набутого імунодефіциту. Для СНІДу немає перешкод, він однаково вражає чоловіків, жінок і дітей. На сьогоднішній день 40 мільйонів осіб інфіковані ВІЛ. Тому дуже важливо знати, як передається вірус і як від нього можна захиститися.
ВІЛ передається трьома шляхами:
При незахищеному статевому контакті, – якщо один із партнерів є носієм, тому необхідно правильно користуватися презервативами; через кров: переливання зараженої крові, використання брудних шприців під час прийому наркотиків, брудні голки, пірсинг, татуювання, використання забрудненого, зараженого кров'ю леза, манікюрних наборів, тому вкрай важливо використовувати одноразові голки та леза (достатньо вимити в гарячій воді руки або об'єкти, на які потрапила кров); від ВІЛ-позитивної матері до дитини під час вагітності, пологів або годування грудьми: якщо ВІЛ-позитивна матір вирішить народити дитину, лікар зможе їй допомогти та призначити найбільш ефективне лікування, що знизить ризик зараження дитини.
Водночас варто знати, що: ВІЛ не можна вдихнути, немає його в сльозах, поті, слині; неможливо заразитися, доторкнувшись до зараженої людини, шкіра – нездоланний бар'єр для ВІЛ; комарі не переносять ВІЛ; можна торкатися, обніматися, цілуватися із ВІЛ-позитивною людиною, можна носити її одяг; можна користуватися предметами та пристроями, туалетом, душем, білизною разом із ВІЛ-інфікованою людиною.
Єдина можливість переконатися і виявити, чи заражена людина ВІЛ – пройти тестування. Тест допомагає виявити ВІЛ-інфекцію завчасно, за декілька років до того, як розвинеться хвороба. Тестування здійснюють шляхом звичайного аналізу крові.
В Україні створені центри анонімної і безкоштовної консультації. У Косівській ЦРЛ функціонує кабінет «Довіра», де можна пройти анонімне та безкоштовне тестування на ВІЛ. Ліпше своєчасно почати адекватне лікування і попередити розвиток і прогресування хвороби. Ефективність лікування полягає у тому, що зменшується кількість вірусу в крові. Таким чином, можна жити з вірусом і жити звичайним життям. Проте важливо не забувати про заходи безпеки.
Сьогодні, на жаль, не можна вилікувати людину до повного одужання, проте, лікування може повернути її до нормального ритму життя, оскільки попереджує розмноження вірусу та розвиток хвороби.
Лікування СНІДу – тривалий і непростий процес. Щоб воно було ефективним, не можна вживати алкоголь, наркотики, не можна палити. Необхідно та дуже важливо регулярно відвідувати лікаря.
Слід пам'ятати: якщо ти ВІЛ-інфікований – ти не самотній. Важливо приєднатися до групи ВІЛ-позитивних людей та отримати допомогу асоціацій, центрів тощо.
У жодному разі ВІЛ не може стати перешкодою при прийомі на роботу або причиною припинення трудової діяльності. ВІЛ-позитивна людина не зобов'язана повідомляти роботодавцеві про свій статус.
ВІЛ може торкнутися кожного, тому важливо надавати ВІЛ-інфікованим психологічну підтримку. ВІЛ-позитивна людина має право вести особисте життя, мати друзів, одержувати інформацію і освіту, має право жити.
Тетяна ЛЕВІН,
лікар-інфекціоніст
кабінету «Довіра» Косівської ЦРЛ.

Неділя, 19 серпня, 2018

Будь-ласка, поділіться даною сторінкою через запропоновані мережі: