gk logo

Незагоєна рана Чорнобиля

14 грудня в Україні відзначали День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Після ліквідації цієї катастрофи на карті України залишився величезний шрам. І вже третє десятиліття наша держава вимушена жити з проблемою Чорнобиля і докладати значних зусиль для подолання її наслідків.
14 грудня відбулися збори асоціації інвалідів ЧАЕС Косівщини. Її голова – Володимир Бойко – ще раз нагадав присутнім, яку страшну біду для народів України та сусідніх з нею держав, усієї Європи принесла аварія на четвертому енергоблоці ЧАЕС. Втрати вимірюються не тільки у грошах... Лише у нашому районі з числа потерпілих і ліквідаторів уже померли 49 осіб. Із загальної спільноти – це кожен третій чорнобилець. Їх пам'ять вшанували хвилиною мовчання. З кожним днем, що віддаляє нас від тієї зловісної дати – 26 квітня 1986 р., коли стався вибух на ЧАЕС, зростає кількість важкохворих серед чорнобильців. Косівщина у цьому плані не виняток. Люди, яких ми називаємо ліквідаторами, свій обов'язок перед державою виконали. Вони працювали у радіаційній зоні – у складних умовах, з ризиком для життя і здоров'я, отримуючи різні дози опромінення. На жаль, серед них є й такі, які й досі не можуть отримати чорнобильський статус, бо через чиюсь службову халатність у архівах не збереглися відповідні записи. До речі, інвалідам-чорнобильцям час від часу доводиться підтверджувати свій статус різними виписками, довідками. Учасники зборів з подивуванням розповідали, що на їхній запит із сусідньої держави Білорусі такі підтверджуючі документи приходять через два тижні, а з наших центральних відомств три місяці треба чекати.
Ліквідатори аварії на ЧАЕС, а сьогодні це переважно інваліди та пенсіонери, добре усвідомлюють, які важкі й складні часи настали у державі. Тому якогось особливого ставлення до себе не вимагають. Зрештою, вже відчули, що кожна нова влада «урізує» їхні задекларовані гарантії. Від них забрали ряд пільг (зокрема дитячих) і компенсацій. З переліку вилучили безкоштовний проїзд в автотранспорті дітей з чорнобильським статусом. Обмеження є і у санаторно-курортному лікуванні, соціальних виплатах. Чорнобильцям нерідко доводиться відстоювати у судах свої законні інтереси. При оформленні документів на отримання групи інвалідності питання є проблемним встановлення причинного зв'язку захворювання з Чорнобильською катастрофою. Але ці непорозуміння – загальнодержавного масштабу.
Проте є і такі питання, які можуть мати місцеву розв'язку, й про них також говорили. Адже на зборах асоціації були присутні заступник голови райдержадміністрації Ярослав Бринський, заступник голови районної ради Володимир Петричук, представники Косівської ЦРЛ, управління праці та соціального захисту населення, управління Пенсійного фонду, управління з експлуатації газового господарства, філії ПАТ «Косівський РЕМ». А вели мову про те, що з кожним роком збільшується кількість хворих чорнобильців. Їхні сім'ї часто залишаються наодинці зі своїми хворобами та проблемами, адже грошей, які отримують від держави, не вистачає навіть на ліки. Через відсутність коштів медичні заклади не можуть їх забезпечити необхідними препаратами під час стаціонарного лікування. Тож просять районну владу передбачити у бюджеті відповідні кошти на ці потреби. Не вистачає коштів і на гарантоване їм безкоштовне зубопротезування. Цьогоріч таким правом скористалися лише два ліквідатори.
У комунальному блоці проблем пільгового обслуговування у чорнобильців було найбільше запитань до управління з експлуатації газового господарства, особливо – щодо норм споживання і обліку газу. Їхні пропозиції почули і представники УЕГГ, і влади – районної і міської, оскільки серед запрошених був і Косівський міський голова Юрій Плосконос.
У багатьох питання, що мають місцеву прив'язку, крапки над «і» розклав заступник голови РДА Ярослав Бринський. А голова асоціації інвалідів ЧАЕС Косівщини Володимир Бойко адресував теплі слова головному спеціалістові УПСЗН Олені Нестерук і лікареві Косівської ЦРЛ Оксані Антоненко за те, що не відвертаються від їхніх турбот, і своєю працею допомагають вирішувати проблеми чорнобильців.
Ігор СУСАК. Фото автора.

Вівторок, 16 жовтня, 2018

Будь-ласка, поділіться даною сторінкою через запропоновані мережі: