gk logo

Європейський вал: реальний захист чи гроші на вітер?

На кордоні України з Росією будують захисну інженерну споруду – Європейський вал, який стане східним кордоном Євросоюзу.

Днями Прем'єр-міністр України, лідер «Народного фронту» Арсеній Яценюк проінспектував хід будівництва та ознайомився з новим технічним облаштуванням державного кордону.

Багато хто критикує цей проект, вважаючи його невчасним, дорогим та малоефективним. Критики наводять два головних аргументи. Перший – навіщо витрачати державні кошти, коли в країні – криза, і є більш нагальні потреби? І другий – ця стіна не захистить від танків, БТРів і тим більше – літаків, якщо Росія захоче на нас напасти. Як це часто буває в таких випадках, критики і скептики займаються пересмикуванням фактів та підміною понять.

По-перше, фінансуватимуть будівництво «Європейського валу» 15 міжнародних фондів, які виділять 500 млн. грн. Ще 235 млн. грн. надасть Євросоюз. За словами Прем'єр-міністра, цих коштів не вистачить, тому частина витрат фінансуватиметься з бюджету України. «Ми фінансуємо свій кордон, свою оборону, підприємства і робочі місця», – зазначив глава Уряду. За його словами, з бюджетних коштів, виділених Держприкордонслужбі, нині витрачено сім мільйонів гривень. Арсеній Яценюк також повідомив, що оголошується публічний тендер для того, щоб «з одного боку – побудувати кордон, з іншого – залучити українські підприємства до будівництва і виготовлення укріплень, і третє – дати роботу українцям». За його словами, вже зараз на реалізацію проекту «Європейський вал» записалися понад 1145 громадян.

По-друге, «Європейський вал» не має на меті захистити Україну від прямого військового вторгнення з боку Росії. Звісно ж, він не втримає ні важкої техніки, ні авіації супротивника. Але він і не має цього робити. У інженерної захисної споруди – зовсім інші функції та завдання. Обладнаний кордон – це, фактично, перша лінія оборони, яка має перешкоджати нелегальній міграції, проникненню диверсійних груп, контрабанді, переміщенню зброї та радіоактивних матеріалів. Як зазначив координатор Військової ради «Народного фронту» Дмитро Тимчук, зведення інженерних захисних споруд має відбуватися паралельно з кардинальним реформуванням Державної прикордонної служби та комплексом інших оборонних заходів. «План має передбачати багаторівневу систему захисту та оборони державного кордону, в якій функція прикордонників – охороняти державний кордон, а у разі військового вторгнення – наявними силами та засобами стримувати наступ ворога до розгортання основних сил та підходу підкріплення», – переконаний військовий експерт.

За словами Прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка, «Європейський вал» дозволить Україні отримати безвізовий режим із Євросоюзом. «Якщо немає кордону, то безвізового режиму з Європейським союзом нам ніхто не дасть. Якщо немає кордону, то питання про членство України в Північноатлантичному альянсі так само не можна вирішити», – зазначив лідер «Народного фронту». Недаремно Росія стільки років уникала демаркацій державного кордону і продовжує чинити спротив. Адже найстрашніший сон Путіна – це вступ України до ЄС та НАТО. Тому Кремль протягом багатьох років насаджував у свідомості громадян України та Росії думку про те, що ми – єдина нація та єдина країна. Але насправді це давно не так – що довів і другий Майдан, і те, як героїчно українці нині відстоюють свою територіальну цілісність на Сході.

«Цю стіну збудував російський режим і персонально Володимир Путін. Не ми напали на Росію – Росія напала на Україну. Не ми постачаємо зброю терористам – він постачає. Те, що зараз відбувається в Україні, є наслідком агресивної імперської політики РФ», – переконаний Прем'єр-міністр України, лідер «Народного фронту» Арсеній Яценюк.

Він запропонував називати цей проект не «Стіна», а «Європейський вал». Стіни розділяють, їх хочеться зруйнувати. «Європейський вал» звучить більш правильно – і, за змістом, історично. Згадайте хоча б Дніпровський вал – кряж пагорбів на правому березі Дніпра, або Ярославів вал, що окреслював межі давнього Києва. Європейський вал за певний час може стати східним кордоном європейської цивілізації. Саме тому це – не лише національний, а й важливий міжнародний проект, реалізація якого стала можливою завдяки ініціативі Уряду та особисто Прем'єр-міністра Арсенія Яценюка.

Тетяна Давиденко.

Середа, 19 вересня, 2018

Будь-ласка, поділіться даною сторінкою через запропоновані мережі: